Klimatyzatory to urządzenia, które można spotkać przede wszystkim w obiektach publicznych oraz biurach. Niemniej jednak coraz więcej osób decyduje się na montaż również w domach, co wynika z ich funkcji związanej nie tylko z ochładzaniem powietrza, ale także jego ogrzewaniem, a nawet oczyszczaniem. Istnieje jednak przekonanie, że klimatyzacja negatywnie wpływa na zdrowie i może powodować przeziębienia. Jak wygląda to w praktyce?

Czy warto zdecydować się na montaż klimatyzatora?

Opisywane urządzenia występują w różnych wersjach. Część z nich oferuje wyłącznie schładzanie powietrza, inne mają charakter chłodząco-ogrzewający, a przy tym zapewniają możliwość osuszania powietrza i jego wentylowanie. Bardziej nowoczesne modele są w stanie regulować wilgotność względną. Ponadto są wyposażone w filtry powietrza odpowiedzialne za wyłapywanie zanieczyszczeń i alergenów, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza, którym oddychają osoby przebywające w pomieszczeniu. Użytkownicy mogą liczyć na utrzymywanie stałej temperatury, a w niektórych przypadkach klimatyzacja jest w stanie dopasowywać intensywność chłodzenia do aktualnie panujących warunków dzięki czemu można uniknąć sytuacji nieprzyjemnych wahań temperatury.

Jak widać, opisywane urządzenia oferują wiele praktycznych funkcji, które przydadzą się nam nie tylko w sezonie letnim, ale właściwie przez cały rok. Skąd zatem przypadki nawracającego zapalenia zatok czy bólu gardła w związku z przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu? Należy zaznaczyć, że problemem jest nie samo urządzenie, ale sposób w jaki z niego korzystamy. Podczas dużych upałów kusi nas, aby znacznie zmniejszyć temperaturę w domu lub mieszkaniu i zaznać nieco ochłody. Niestety zbyt gwałtowna zmiana wiąże się z dużym ryzykiem przeziębienia. Gdy różnica między temperaturą panującą na zewnątrz i w pomieszczeniu będzie duża, możemy szybko nabawić się bólu zatok, gardła oraz problemów z górnymi drogami oddechowymi. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, iż różnica nie może być większa niż 6 stopni Celsjusza.

Bezpieczne użytkowanie klimatyzatora – co to znaczy?

Kolejną kwestią, która w ogromnym stopniu wpływa na bezpieczeństwo jest regularna i prawidłowa konserwacja urządzenia. Dzięki temu unikniemy pojawienia się pleśni oraz grzybów. Przy dobrej konserwacji ryzyko ich rozwoju jest niewielkie. Pierwszym niepokojącym symptomem świadczącym o obecności drobnoustrojów jest nieprzyjemny zapach dobiegający z klimatyzacji. W takich przypadkach należy jak najszybciej zgłosić się do firmy zajmującej się serwisem. Klimatyzacja powinna zostać poddawana regularnemu przeglądowi przynajmniej raz do roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu. Kolejną kwestią jest systematyczne czyszczenie filtra, zgodnie z zaleceniami producenta.

Filtry można czyścić samodzielnie wykorzystując wodę, mydło i miękką szmatkę. Nowoczesne urządzenia samodzielnie sygnalizują taką konieczność lub wymianę elementu. W bardziej zaawansowanych modelach można spotkać się z systemem odpowiedzialnym za auto-czyszczenie dzięki czemu ryzyko namnażania się bakterii po wyłączeniu klimatyzatora jest niewielkie. Właściwe używanie klimatyzacji to gwarancja bezpieczeństwa oraz najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka nieprzyjemnych skutków ubocznych. Decydując się na jej montaż w domu lub mieszkaniu należy zatem wziąć pod uwagę fakt, iż będzie ona okresowo wymagać poświęcenia odrobiny czasu na wykonanie wszystkich czynności związanych z utrzymaniem higienicznego charakteru.