Dostarczamy klimatyzację w systemie VRF

Dla osiągnięcia pełnego komfortu w klimatyzacji, połączonego z niskimi kosztami eksploatacyjnymi należy pomyśleć o zastosowaniu systemu VRF (Variable Refrigerant Flow). 

System ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego umożliwia regulację przepływu czynnika w zależności od zapotrzebowania klimatyzowanego obiektu na chłód lub ciepło. Układ dopasowuje wydajność chłodniczą lub grzewczą do wymaganych w danej chwili warunków. Dopasowanie wydajności chłodniczej i grzewczej możliwe jest dzięki zastosowaniu inwertera, sterującego napięciem, prądem i częstotliwością zasilania sprężarki. Pozwala to na płynną zmianę prędkości obrotowej i wydajności układu chłodniczego. System pracuje tak, aby uzyskać efekt w jak najkrótszym czasie, a następnie go utrzymać przy minimalnym zużyciu energii i najmniejszym wahaniu temperatury. 

Systemy VRF mogą być stosowane począwszy od małych systemów składających się z kilku jednostek wewnętrznych po bardzo rozbudowane systemy spotykanie np. w budynkach biurowych. 

Układy VRF umożliwiają budowanie rozległych systemów (łączna długość rurociągu w obrębie systemu może wynosić nawet 1000 m) a kilkudziesięciometrowe różnice wysokości pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrznymi nie mają takiego znaczenia, jak w przypadku tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych. Do dyspozycji mamy obszerny wybór jednostek wewnętrznych. W obrębie jednego systemu możliwa jest praca jednostek wewnętrznych w dowolnych konfiguracjach typów (łącznie blisko 77 modeli, 15 typów). 

System VRF umożliwia sterowanie indywidualne lub/i centralne z możliwością komunikacji z BMS, sterowaniem przez Internet oraz indywidualnym rozliczaniem kosztów eksploatacji. 

System może pracować w funkcji ogrzewania nawet przy temperaturze zewnętrznej do -20°C. Oznacza to, że w porach roku wiosna-jesień czy zima może ogrzewać/dogrzewać pomieszczenia jako dodatkowe lub wyłączne źródło ciepła (pompa ciepła odzyskuje energię cieplną rozproszoną w środowisku naturalnym). 

Systemy VRF stają się bardzo popularne w Europie Zachodniej. Od kilku lat również w Polsce obserwuje się znaczne zainteresowanie rozwiązaniami tego typu.