Wentylacja to nic innego jak wymiana powietrza „zużytego” na „świeże”, z pomieszczenia na powietrze z otoczenia naturalnego. Oczywiście powietrze takie może być oczyszczane przez odpowiednio dobrane filtry wykorzystywane przez zainstalowany system wentylacji.

Wentylacja może być naturalna, grawitacyjna lub mechaniczna.

Naturalna to nic innego jak otwieranie okien i drzwi. Pod wpływem różnicy ciśnienia i temperatury następuje ruch powietrza, skutkiem czego jest wentylacja pomieszczenia.

Grawitacyjna z kolei wykorzystuje ciągi powietrza w budynku – powietrze przenika do budynku przez szczeliny w oknach i drzwiach, a wydostaje się przez kratki wentylacyjne.

Wentylacja mechaniczna, jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje w procesie wentylacji odpowiednie urządzenia. Jej zaletą jest możliwość indywidualnego dostosowania ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego z pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu filtrów powietrze zostaje również oczyszczone. Wentylacja może także zmniejszyć koszty ogrzewania budynku – wystarczy zastosować proces odzysku ciepła, czyli rekuperację, o czym szerzej piszemy w innym artykule.

Zapraszamy do innych artykułów na temat wentylacji do naszej bazy wiedzy.