Centrale wentylacyjne są odpowiedzialne za przygotowanie i transportowanie powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Znajdują zastosowanie w obiektach komercyjnych, przemysłowych i użyteczności publicznej, a także w domach i mieszkaniach. Są dostępne w wielu wariantach. Na szczególną uwagę zasługują dwa modele – centrala z wymiennikiem krzyżowym oraz centrala z wymiennikiem obrotowym. Do czego służy każda z nich? Czym się różnią?

Centrala z wymiennikiem krzyżowym a centrala z wymiennikiem obrotowym – podobieństwa i różnice

Niezależnie od rodzaju centrale wentylacyjne są wykorzystywane w tym samym celu – przygotowują i transportują powietrze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Modele z funkcją odzysku ciepła są wyposażone w różne wymienniki ciepła, które warunkują sposób, w jaki powietrze jest odzyskiwane. Oto najpopularniejsze rozwiązania:

  • centrala z wymiennikiem krzyżowym – to najchętniej wybierana opcja, głównie z uwagi na niskie koszty eksploatacyjne (do urządzenia nie trzeba doprowadzać energii elektrycznej) oraz atrakcyjną cenę (co związane jest z niskimi kosztami produkcji). Niestety urządzenie jest podatne na szronienie, które może doprowadzić do całkowitego braku przepływu powietrza „zużytego”. Żeby tego uniknąć, stosuje się specjalne obejście (tzw. by-pass) oraz nagrzewnicę powietrza świeżego.

Centrala z wymiennikiem krzyżowym skonstruowana jest w taki sposób, aby rozdzielać strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego. Sprzęt jest wyposażony w płytki, pomiędzy którymi powietrze świeże i „zużyte” przepływa w przeciwnych kierunkach, co pozwala na skuteczną wymianę ciepła.

  • centrala z wymiennikiem obrotowym – to droższa opcja. Wymiennik obrotowy składa się z obudowy, wewnątrz której znajduje się wirnik z masą akumulującą ciepło. Wirnik obraca się w stałym kierunku i ogrzewa kanaliki tworzące masą akumulacyjną powietrzem usuwanym, by następnie schłodzić je powietrzem nawiewanym.

Centrala z wymiennikiem obrotowym cechuje się wysoką sprawnością odzysku ciepła – nawet do 90 proc. Pozwala też odzyskiwać nie tylko ciepło, ale i wilgoć. W efekcie poprawia jakość powietrza we wnętrzu.

Trzecią popularną opcją jest centrala z wymiennikiem przeciwprądowym. W jej przypadku strumienie powietrza przepływają równolegle w przeciwnych kierunkach. Taka konstrukcja pozwala wyeliminować szronienie, a także sprawia, że sprzęt odznacza się wysoką sprawnością odzysku, nawet do 85 proc.

To, na jaką opcję zdecyduje się inwestor, zależy do jego indywidualnych potrzeb, rodzaju budynku, warunków instalacji, a także wysokości dostępnego budżetu. Zarówno centrala z wymiennikiem krzyżowym, jak i modele obrotowe i przeciwprądowe mają swoje zalety i wady. Warto je dobrze przeanalizować, aby podjąć słuszną decyzję.

Komfort użytkowania systemu zapewnia automatyka. Korzystanie z funkcji domyślnych, programowanie cotygodniowe czy też możliwość wydzielania własnych stref pracy to tylko niektóre z opcji, jakie udostępniają producenci sprzętu. W efekcie bez trudu można dopasować sposób działania systemu do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Należy też pamiętać, że nawet najskuteczniejsza centrala nie będzie działać optymalnie, jeśli cała instalacja nie zostanie odpowiednio dobrana, zamontowana i zaizolowana. Dlatego zadanie to warto powierzyć specjalistom. Zagwarantuje to nie tylko wysoką sprawność, ale i ekonomiczność systemu. Ponadto sprawi, że instalacja będzie działać bez zarzutu przez lata.