Wentylacja jest procesem, w wyniku którego “zużyte” powietrze z pomieszczenia jest wymieniane na świeże pochodzące z zewnątrz. Dodatkowo powietrze może być oczyszczane przez specjalne filtry. Osoby, które chcą mieć pełną kontrolę nad całym procesem mogą zdecydować się na montaż wentylacji mechanicznej. W tym przypadku instaluje się odpowiednie urządzenie, które pozwala na dopasowanie ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza. Co warto wiedzieć na ten temat?

System wentylacji – co warto o nim wiedzieć?

Na początek należy zaznaczyć, iż tego typu instalacja jest jedną z najważniejszych w całym obiekcie. Przede wszystkim można liczyć na stały dopływ świeżego powietrza, co wpływa na komfort i samopoczucie domowników. W ten sposób zmniejsza się też ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych zapachów, stęchlizny i nadmiernego poziomu wilgoci. Decydując się na montaż wentylacji mechanicznej nie trzeba przejmować się warunkami atmosferycznymi, które stanowią decydujący czynnik w przypadku wentylacji naturalnej (polegającej na otwieraniu okien i wietrzeniu). Jednocześnie nie musimy denerwować się hałasem z zewnątrz i niejednokrotnie nieprzyjemnymi zapachami. Kolejną zaletą jest brak przeciągów.

Takie systemy są zazwyczaj wyposażone we wspomniany już filtr, co przekłada się na podwyższenie jakości wdychanego powietrza. Jest to dobra informacja dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Wdychanie czystszego powietrza przełoży się również na nasze zdrowie. Wybierając wentylację mechaniczną można dodatkowo zdecydować się na opcję odzyskiwania ciepła, czyli rekuperację. Jest to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, z którym można spotkać się w nowoczesnym budownictwie. W efekcie, oprócz wymiany powietrza, mamy możliwość odzyskania sporych ilości energii cieplnej. Wynika to z obecności wymiennika ciepła.

Jak długo trwa montaż wentylacji?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od tego w jakim stanie jest dany budynek oraz na jakim etapie mają zostać przeprowadzone prace. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie w momencie, gdy obiekt jest w stanie surowym. Montaż wentylacji powinien być zaplanowany jako jedna z pierwszych instalacji. Cały proces trwa zazwyczaj kilka dni do tygodnia i składa się z kilku etapów. Czynności są bardziej zaawansowane i czasochłonne jeśli decydujemy się na rekuperację. Jak w takim przypadku wygląda całość?

  • Pierwszym krokiem jest budowa instalacji kanałowej. Kanały mają kilkanaście centymetrów średnicy i w związku z tym potrzebują sporo miejsca. Ten etap jest najbardziej wymagający i czasochłonny. W zależności od tego jak duży jest budynek i jaki ma kształt, prace będą trwać około 3-5 dni.
  • Kolejnym etapem jest wykończeniem instalacji kanałowej. Następuje on już po wykonaniu tynków, posadzek oraz zabudowy z płyn karton-gips. Gdy ściany i sufity są gotowe, konieczne jest zamontowanie na nich elementów nawiewnych, określanych mianem anemostatów. Oprócz tego montuje się zakończenia instalacji. Takie prace można wykonać w ciągu jednego dnia.
  • Ostatni etap to montaż centrali wentylacyjnej. Konieczne jest ponadto jej uruchomienie i skalowanie. System musi zostać odpowiednio wyregulowany. Ponadto trzeba sprawdzić poszczególne elementy instalacji. Profesjonalne firmy wystawiają też protokół odbioru instalacji. Tego typu czynności nie zajmą więcej niż jeden dzień.

Montaż wentylacji mechanicznej cieszy się dużą popularnością w obiektach użyteczności publicznej i coraz częściej w domach. Ma znaczną przewagę nad wentylacją naturalną, a w połączeniu z rekuperacją pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie.