Nieprawidłowe funkcjonowanie wentylacji może nie tylko negatywnie wpłynąć na komfort przebywania w pomieszczeniach, ale również powodować poważne zagrożenie. Związane będą one między innymi z zanieczyszczeniami powietrza, a także nieodpowiedniego odprowadzania dymów bądź gazów.

Żeby więc nie dopuścić do takiej sytuacji, należy reagować na wszystkie nieprawidłowości dotyczące sposobu jej funkcjonowania. Do tego muszą dojść regularne przeglądy, które wskażą usterkę jeszcze zanim stanie się ona naprawdę poważna. Sprawia to, że serwis wentylacji to usługa, o której powinni pamiętać wszyscy właściciele omawianego systemu.

Kiedy warto zlecić wykonanie serwisu wentylacji?

Już na wstępie lepiej będzie podkreślić, że wybór konkretnego momentu nie należy wyłącznie do użytkowników. Pamiętać trzeba bowiem o obowiązujących przepisach, zgodnie z którymi instalacje wentylacyjne, gazowe, a także przewody kominowe i spalinowe muszą być poddawane kontroli przynajmniej raz w roku. Tyczy się to też ich serwisu, którego zakres może być naprawdę szeroki.

Niedopełnienie tego obowiązku wiązać się będzie z nałożeniem kary finansowej, której wysokość często jest dotkliwa. Wszystko to sprawia, że warto przestrzegać obowiązujących zasad. Również z powodu zagrożenia, jakie powoduje zaniechanie omawianych działań.

Oczywiście nie oznacza to, że serwisu wentylacji nie można przeprowadzać częściej. Zaleca się go zwłaszcza wtedy, gdy system nie działa prawidłowe, a także jeśli jego wydajność nie jest wystarczająca. Naprawy wykonane przez specjalistów sprawią, że ponownie będzie nadawał się do użytku.

Na czym polega serwis wentylacji?

Przebieg całego procesu jest zależny od stanu urządzeń. Zawsze zaczyna się on od dokładnej analizy poszczególnych części oraz mechanizmów. Na podstawie zebranych informacji dojść może między innymi do:

  • czyszczenia wentylacji – odbywa się różnymi metodami. Wspomnieć należy na przykład o użyciu sprężonego powietrza, odkurzaniu czy też o zastosowaniu odciągów. Do tego dochodzi czyszczenie na mokro i kompleksowa dezynfekcja, która pozwala pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów,

  • przywracania drożności przewodów wentylacyjnych – często są one blokowane przez nagromadzone zabrudzenia lub elementy mechaniczne. Nie dość, że obniżają one wydajność sprzętu, to na dodatek prowadzą do pogorszenia jakości powietrza,

  • odgrzybianie wentylacji – pozwala przywrócić do pełni sprawności nawet mocno wiekowe i „zapuszczone” urządzenia,

  • wymiana wadliwych elementów – czasem są to niewielkie części, a innym razem poważniejsze mechanizmy. Zawsze chodzi o to, aby system znów mógł działać poprawnie.

Oczywiście nie można zapominać też o rozmaitych kontrolach, które mają na celu wykrycie problemów, które w przyszłości mogą stać się znacznie poważniejsze.

Serwis wentylacji to nie tylko sposób na wydłużenie żywotności sprzętów, ale też na uniknięciu wielu poważnych problemów oraz sytuacji potencjalnie groźnych. Źle działający system nie jest w stanie utrzymać właściwej cyrkulacji powietrza. W przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego lub wycieku gazu, niebezpieczeństwo znacząco wzrasta.

Do tego dochodzi również intensywne zanieczyszczenie powietrza (wynikające z brudnej wentylacji), które przecież także wpływ na zdrowie i kondycję układu oddechowego. Mając to na uwadze, trzeba wyraźnie podkreślić, że regularny serwis jest konieczności. Nie można go bagatelizować. Szczególnie wtedy, gdy system zaczyna szwankować, a jego sprawność poważnie spadać.