Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia, które są w stanie nie tylko schłodzić pomieszczenie w okresie letnim, ale również ogrzać je zimą. Oprócz tego mogą nawet filtrować powietrze, co z pewnością docenią osoby zmagające się z różnymi alergiami. Jeśli jednak chcemy, aby sprzęt należycie spełniał swoje funkcje, konieczny jest regularny przegląd klimatyzacji. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak często serwisować klimatyzację?

Urządzenia pracujące w domu lub w biurach powinny być poddawane przeglądowi dwa razy w roku. Jest to optymalna częstotliwość, przy tym zaleca się aby pierwszy serwis odbył się w okresie wiosennym, np. między marcem a kwietniem, zaś drugi w okresie jesiennym, np. w październiku. Dzięki temu zyskujemy pewność, że urządzenie działa tak jak należy, jest bezpieczne i gotowe na kolejny sezon. Warto zaznaczyć, że jeśli klimatyzator jest używany zimą do ogrzewania pomieszczeń, jego przegląd po sezonie letnim jest szczególnie istotny. Trzeba jednocześnie dodać, że sprzęty, które pracują w miejscach gdzie zanieczyszczenie powietrza jest spore lub w dość specyficznych warunkach, powinny być serwisowane częściej niż dwa razy w roku. W tym przypadku warto poprosić o zdanie osobę wykonującą przegląd klimatyzacji.

Na czym polega serwis klimatyzatora?

Zakres czynności wykonywanych podczas przeglądu jest dość szeroki i obejmuje sprawdzenie wszystkich elementów systemu. Oznacza to, że specjalista musi zapoznać się m.in. ze stanem filtrów, przewodów, parownika, sterowników, połączeń układów oraz instalacji. Kolejną kwestią jest czyszczenie filtra. Elementy wykorzystywane w domowych urządzeniach są wielokrotnego użytku. Co za tym idzie można z powodzeniem je czyścić, a wymieniać dopiero w momencie, gdy będzie to konieczne. Jeśli w klimatyzatorze znajdują się filtry jednorazowe, ich wymiana powinna odbywać się co 3 miesiące, choć oczywiście wszystko zależy od ilości kurzu oraz pyłów, które gromadzą się w pomieszczeniu. Droższe klimatyzatory będą sygnalizować nam konieczność wymiany, wyświetlając komunikat.

Przegląd klimatyzacji obejmuje też czyszczenie całego systemu oraz sprawdzenie szczelności instalacji. Oprócz tego konserwuje się poszczególne części i wymienia zużyte podzespoły. Ważnym etapem jest zlokalizowanie ewentualnych usterek lub wycieków oraz ich naprawa. Specjalista zajmie się ponadto odgrzybianiem systemu. Dowiemy się też w jakim ogólnym stanie jest urządzenie.

Dlaczego warto regularnie wykonywać przegląd?

Czysta klimatyzacja to gwarancja sprawnego i bezpiecznego działania. Choć czyszczenie filtrów można wykonać samodzielnie, przegląd powinien zostać wykonany przez fachowców, którzy są w stanie zidentyfikować nawet drobną usterkę i szybko ją wyeliminować. Warto pamiętać o tym, że w toku pracy w urządzeniu gromadzą się różne zanieczyszczenia, w tym pleśnie, grzyby i bakterie. Nieumiejętny serwis na własną rękę może być zatem niebezpieczny dla naszego zdrowia. Powierzając tego typu zadanie fachowcom mamy pewność, że sprzęt zostanie dokładnie sprawdzony.

Jakie są zalety regularnych przeglądów? Przede wszystkim możemy liczyć na sprawne i wydajne działanie urządzenia. W efekcie będzie ono pracować ciszej i pobierać mniej energii. Nie będziemy również musieli przejmować się nieprzyjemnymi zapachami. Kolejnym ważnym aspektem jest wydłużenie żywotności klimatyzatora oraz zmniejszenie ryzyka poważnych awarii. W efekcie będziemy mogli cieszyć się długą i bezproblemową pracą.