System wentylacji w biurze ma spory wpływ nie tylko na komfort pracy, ale również na poziom bezpieczeństwa. W razie pojawienia się nawet drobnych awarii, trzeba więc działać szybko i zdecydowanie, by w możliwe krótkim czasie przywrócić pełną sprawność instalacji.

Do najważniejszych elementów, które ją tworzą, należą oczywiście wentylatory. Ze względu na fakt, iż mowa jest o częściach mechanicznych, oczywiste wydaje się, że mogą one ulec uszkodzeniu. Bez względu na to, jak często są użytkowane.

Oczywiście tego typ problemy zdarzają się znacznie rzadziej wówczas, gdy wentylacja do biura jest przygotowywana w oparciu o elementy wykonane przez cenionych producentów i z użyciem wysokiej jakości materiałów. Jednak nawet one po pewnym czasie zwyczajnie się zużywają. Ważne więc staje się szybkie wykrycie usterki, a także jej sprawne usunięcie.

Najczęstsze usterki wentylatorów w biurze

W zależności od wielkości biura dobierana jest konkretna liczba wentylatorów. Jeśli będzie ich zbyt mało, codzienna eksploatacja przekroczy ich możliwości. To zaś często prowadzi do przegrzania i uszkodzenia silników. Z tego powodu ogromne znaczenie ma zarówno odpowiednie zaplanowanie systemu, jak i użycie go zgodnie z przeznaczeniem.

Warto podkreślić również fakt, iż do usterek wentylatorów może dojść w wyniku ich poważnego zabrudzenia. Brak regularnej pielęgnacji i serwisowania sprzętu sprawi, że wentylacja do biura dość szybko okaże się znacznie mniej sprawna. Dojdzie do zapchania kluczowych elementów, spadku wydajności wentylatorów, a na koniec do ich uszkodzenia.

Do podobnych zdarzeń prowadzi też niewłaściwy montaż. Z tego powodu najlepiej decydować się na usługi kompleksowe realizowane przez specjalistów. Zajmują się oni:

  • doborem wentylatorów i innych elementów systemu,

  • montażem wentylacji,

  • jej uruchomieniem,

  • konserwacją oraz serwisowaniem.

Wszystko to pozwala znacząco wydłużyć żywotność instalacji, co przełoży się na poważne oszczędności finansowe. Ewentualne naprawy będą bowiem realizowane znacznie rzadziej.

Na liście typowych usterek systemów wentylacyjnych znajduje się również nieodpowiednia izolacja termiczna, a także zapchane filtry. W obu przypadkach problemem okazuje się nieodpowiednia eksploatacja oraz brak okresowego czyszczenia najważniejszych elementów. W takiej sytuacji dojść może do znacznie szybszego zużycia wentylatorów, przez co konieczna będzie ich wymiana.

Jeśli zaś chodzi o usterki wpływające negatywnie na komfort przebywania w biurze, należy wymienić głośną pracę wentylatorów oraz zbyt niską temperaturę, która często związana jest z nadmiernym przepływem powietrza. Przyczyn takiego stanu rzeczy trzeba doszukiwać się w błędach montażowych, źle dobranych elementach systemu, jak również, ponownie, w nieprawidłowej eksploatacji. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy pomieszczenia wyróżniają się sporym metrażem, a sama instalacja jest mocno rozbudowana.

Sprawna, wydajna wentylacja do biura wydaje się koniecznością. Nie tyko ze względu na wygodę pracy, ale też bezpieczeństwo przebywania w nim. I właśnie dlatego warto robić wszystko, aby nie przyspieszać zużycia poszczególnych elementów. Zwłaszcza wentylatorów. Należy zadbać o ich odpowiednie dostosowanie do pracy, właściwy montaż, a także trzymanie się zasad prawidłowej eksploatacji. Pomocni w tym okażą się specjaliści, którzy gwarantują nie tylko sprawne wykonanie systemu, ale również fachowe doradztwo związane z wszystkimi poruszonymi wyżej kwestiami.