Prawidłowa wentylacja ma kluczowe znaczenie w każdym domu. Wpływa nie tylko na ograniczenie gromadzenia się bakterii i wirusów, ale również na ogólne samopoczucie domowników i komfort przebywania w danych pomieszczeniach. Jednym z bardziej popularnych obecnie systemów wentylacji jest rekuperacja. Warto zaznaczyć, że jest to jednocześnie najwydajniejsza metoda. Niemniej jednak wokół samego tematu narosło sporo mitów, które mogą działać odstraszająco na potencjalnie zainteresowane osoby. Jakie tezy należy obalić w pierwszej kolejności?

Mit nr 1 – Montaż rekuperacji nie wymaga wykonania projektu

Choć można spotkać się z opinią, iż montaż rekuperacji nie musi zostać poprzedzony wykonaniem projektu, należy zaznaczyć, iż jest to błędne przekonania. Konieczne jest bowiem zaprojektowanie całej instalacji. Osoby, które nie wykonają tego kroku ryzykują, że rekuperator nie będzie działać efektywnie. To z kolei przełoży się na dodatkowe koszty. Niewydajne urządzenie nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Sam projekt uwzględnia również kanały doprowadzające oraz odprowadzające.

Mit nr 2 – Rekuperacja może działać z tradycyjną wentylacją

To kolejne błędne przekonanie. Wynika to z faktu, iż oba rodzaje wentylacji wymagają innych warunków. Aby rekuperator działał tak jak należy, niezbędne są trzyszybowe okna wyróżniające się dużą szczelnością. Oprócz tego potrzebne jest ocieplenie ścian i poddasza, co ograniczy ryzyko strat ciepła. Niestety w takich warunkach tradycyjna wentylacja grawitacyjna przestaje działać. Z kolei jeśli nie zlikwidujemy kanałów wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja nie będzie funkcjonować.

Mit nr 3 – Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła szkodzi alergikom

Tego typu mity nie mają żadnego uzasadnienia w rzeczywistości, a montaż takiego urządzenia jak rekuperator jest wręcz zalecany osobom, które zmagają się z alergiami. Wynika to z faktu, iż w instalacji znajdują się filtry, które mają za zadanie wyłapać nie tylko zanieczyszczenia, ale również pyłki. W przeciwnym razie wszystkie z nich mogłyby fruwać w pomieszczeniach, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Oprócz tego filtry wyłapują bakterie i wirusy, co zmniejsza ryzyko infekcji. Do rekuperatora można także dokupić filtry antysmogowe, które mogą przydać się zwłaszcza jeśli nasz dom znajduje się w regionie Polski, w którym występuje duże zanieczyszczenie powietrza.

Mit nr 4 – Rekuperator generuje duży hałas

To twierdzenie jest błędne, jednak istnieje szansa, że urządzenie będzie pracować głośno tylko w przypadku nieprawidłowego montażu lub niewłaściwie dobranych elementów. Wybierając sprzęt renomowanego producenta i zlecając jego montaż profesjonalnej firmie nie ma opcji, aby rekuperacja generowała duży hałas. Wybierając jakościowe urządzenie mamy pewność, że bazuje ono na najlepszych rozwiązaniach. Konieczne jest też odpowiednie zaplanowanie, zaprojektowanie i wykonanie instalacji. Prawidłowo działający sprzęt nie wydaje żadnych dźwięków.

Mit nr 5 – Korzystanie z rekuperacji wiąże się z dużymi kosztami

Wiele osób narzeka, iż montaż systemu wentylacji z odzyskiem ciepła jest drogi. Początkowe koszty faktycznie nie są małe, jednak należy pamiętać, że przy klasycznej wentylacji grawitacyjnej również ponosimy wydatki związane z budową kominów wentylacyjnych oraz obróbką dachu wokół takich kominów. Trzeba zaznaczyć, że oszczędność energii cieplnej jest ogromna, zwłaszcza jeśli porównamy wynik do wentylacji grawitacyjnej. W dłuższej perspektywie jest to zatem znakomita inwestycja.