Żeby klimatyzacja w domu spełniała swoją funkcję przez dłuższy czas, nie wystarczy jej fachowy montaż. Konieczna okaże się regularna pielęgnacja oraz serwisowanie. Bagatelizowanie tego obowiązku może w znaczący sposób ograniczyć jej możliwości, a także skrócić żywotność.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim z powodu zużycia niektórych elementów, jak również zapychania ważnych układów. Prowadzi to najpierw do obniżenia wydajności i skuteczności chłodzenia powietrza w pomieszczeniu, następnie zaś do wielu mniejszych i większych awarii. Ich naprawa może okazać się dość kosztowna, dlatego zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem okaże się regularny serwis klimatyzacji domowej. Zwłaszcza w wykonaniu doświadczonych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób zająć się tego typu urządzeniami. Bez żadnych opóźnień, ani innego rodzaju problemów.

Na czy polega serwis klimatyzacji – kiedy o nim pomyśleć?

Moment, w którym warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów, jest, rzecz jasna, zależny od specyfiki problemu, a także zaplanowanych działań. Spośród czynności realizowanych zdecydowanie najczęściej trzeba wymienić czyszczenie klimatyzacji domowej. Tego typu czynności powinny być wykonywane przynajmniej dwa razy w roku.

Co ważne, proces czyszczenia zazwyczaj jest dość rozbudowany. Nie polega on wyłącznie na przecieraniu jednostki głównej. Wśród wykonywanych czynności znajduje się:

  • odgrzybianie klimatyzacji – dotyczy to głównie sprzętów, które od dłuższego czasu nie były czyszczone. Rozwój grzybów okaże się groźny nie tylko dla samego sprzętu, ale również (a może przede wszystkim) dla domowników. W powietrzu wydmuchiwanym przez urządzenie znajdują się wtedy drobnoustroje, które mogą prowadzić do niebezpiecznych dolegliwości oraz chorób. Odgrzybianie realizowane jest różnymi metodami, dobieranymi przez specjalistów,

  • mycie skraplaczy – znajdują się one wewnątrz pomieszczeń, dlatego może osadzać się na nich kurz, a także inne zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie pozwala uniknąć problemu z zablokowanym wylotem powietrza,

  • czyszczenie jednostek zewnętrznych – narażone są na negatywny wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Regularny serwis klimatyzacji domowej to więc najlepszy sposób na to, aby w znaczący sposób wydłużyć ich żywotność.

Czyszczone są wszystkie elementy znajdujące się zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Specjaliści robią to przy użyciu sprawdzonych metod oraz produktów, które gwarantują uzyskanie pożądanego efektu.

Pozostałe czynności konserwacyjne

Jak można się domyślić, serwis klimatyzacji domowej nie ogranicza się wyłącznie do jej czyszczenia. Konieczne są również inne działania, dzięki którym kluczowe elementy będą mogły przez dłuższy czas utrzymać pełną sprawność działania.

Na czym więc jeszcze polega serwis? Między innymi na wymianie filtrów, a także bardzo dokładnym przeglądzie układu chłodniczego, obudowy oraz części elektrycznych. Serwisant może wymienić niektóre elementy, jak również przeprowadzić napełnienie klimatyzacji odpowiednim czynnikiem chłodzącym.

Po odgrzybianiu i czyszczeniu czasem przeprowadzane jest ponadto ozonowanie klimatyzacji domowej. Głównie po to, aby zneutralizować groźne drobnoustroje i uniemożliwić im dalszy rozwój. Dzięki temu sprzęt jest czysty i nie zagraża domownikom. Serwis klimatyzacji to usługa, o której nie należy zapominać. Szczególnie wtedy, gdy zamontowany system ma działać przez długi czas z utrzymaniem stałej wydajności oraz sprawności chłodzenia.