Każdego dnia staramy się dbać o nasze zdrowie – zdrowo się odżywiamy, stawiamy na aktywność fizyczną. Ale aby zdrowo żyć należy także zadbać o to, czym się oddycha.

Tlen jest nam niezbędny do życia, zatem powietrze które wdychamy również ma znaczenie. Zwykle nie zwracamy uwagi na to, czego nie widać. Kurz, roztocza, bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Wpływają one na nasze zdrowie codziennie, w domu czy w pracy. Ale jest na nie rada – można je w dużym stopniu wyeliminować z naszego powietrza. W jaki sposób? Za pomocą wentylacji i klimatyzacji.

Mające zastosowanie w nich filtry potrafią skutecznie pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń z powietrza, a potrafią także nasze powietrze wzbogacić o dodatkowe elementy. Przebywając w pomieszczeniach, w których powietrze jest złej jakości narażamy siebie na mniejszą wydajność, spadek koncentracji, złe samopoczucie, a nawet choroby. Powinniśmy dbać o powietrze, dla siebie i dla naszych dzieci. Budynki są teraz szczelniejsze niż dawniej, brak im naturalnej wymiany powietrza.

Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach biorą się z różnych źródeł: sprzęt elektryczny, zwierzęta, meble, wykładziny, środki czystości czy podczas gotowania.. My sami jesteśmy również powodem tych zanieczyszczeń.

Filtry powietrza to urządzenia zatrzymujące zanieczyszczenia stałe i gazowe powietrza atmosferycznego. Dzięki nim możemy oddychać pełną piersią. Powietrze którym oddychamy jest nie tylko czyste ale i zdrowe. Poniżej przedstawiamy niektóre z rodzajów filtrów mających zastosowanie w klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń. Różnią się one zastosowaniem oraz dokładnością oczyszczania. 

Rodzaje filtrów:

Filtr z jonami srebra

Jony srebra zabijają bakterie zawarte w powietrzu. Hamują ich rozwój i rozprzestrzenianie się. Są skuteczne także w przypadku wirusów i grzybów. Eliminuje również nieprzyjemne zapachy.

Filtr węglowy

Zatrzymuje on kurz oraz pyłki, eliminuje przykre zapachy (np. amoniak) oraz eliminuje szkodliwe gazy (np. formaldehyd).

Formaldehyd – zwany też metanalem, powstający w wyniku niecałkowitego spalania się elementów zawierających węgiel, stosowany m.in. w kosmetyce (np. lakiery do paznokci, szampony), żywności (oznaczenie E-240, jako konserwant), przy produkcji mebli, w środkach czystości. Jego nasycony roztwór nazywany jest formaliną. Jest silnym alergenem.

Filtr z witaminą C

Witamina C uwalnia się do powietrza, a następnie wchłania przez skórę do organizmu człowieka. Ujędrnia ona skórę, ogranicza wpływ szkodliwych rodników na organizm, opóźnia procesy starzenia, stymuluje także produkcję kolagenu oraz zmniejsza stres. Witamina C wpływa także na zdrowy sen.

Filtr katechinowy

Katechinę otrzymuje się z zielonej herbaty. Ma działanie antybakteryjne (wyłapuje m.in. gronkowca czy pałeczki okrężnicy), eliminuje czynniki rakotwórcze, pochłania nieprzyjemne zapachy.

Filtr plazmowy

Zatrzymuje nawet drobne cząsteczki kurzu, eliminuje zanieczyszczenia, roztocze, sierść, pleśń, grzyby oraz pyłki kwiatowe. Szczególnie polecany alergikom. Pochłania dym papierosowy oraz przykre zapachy (zwierząt, odpadów kuchennych). Zastosowanie tego filtru powoduje wytworzenie strefy jonizacji – powstaje ozon, który ma działanie bakteriobójcze i dezynfekujące. W powietrzu utrzymuje się stały poziom jonów dodatnich i ujemnych, dzięki czemu mamy poczucie świeżości powietrza, co wpływa na nastrój i koncentrację.

Filtr fotokatalityczny

Eliminuje bakterie i wirusy. Dzięki niemu powietrze jest zawsze świeże, ponieważ cechuje się on wysoką dokładnością. Szczególnie polecany alergikom. Zwalcza on drobnoustroje za pomocą światła, wytwarzając silne utleniacze.