Powietrze. Otacza nas nieustannie. Jest obecne w każdym momencie naszego życia. Jest nam do niego niezbędne. Dzięki zawartym w nim tlenie możemy oddychać. Czy nie warto zadbać by było ono czyste? Nie powinno się jeść brudnymi rękami, więc dlaczego mamy oddychać brudnym powietrzem?

W powietrzu znajdują się różne substancje, które są dla naszego organizmu zbędne, a nawet szkodliwe. Jest to zarówno dwutlenek węgla, który wydychamy, jak i dym papierosowy, substancje chemiczne emitowane przez wyposażenie domu, zanieczyszczenia z zewnątrz. Przykre zapachy również nie są miłe dla naszego nosa. Są również substancje, których nie zawsze czujemy, a są zagrożeniem dla zdrowia i życia – należy do nich m.in. czad.

Syndrom chorego budynku (Sick building syndrome)

Stały dopływ świeżego powietrza jest bardzo ważny. Może się on odbywać na różne sposoby. Naukowcy określili dolegliwości organizmu związane ze złym stanem czystości powietrza w budynkach w których przebywamy syndromem chorego budynku. Budowane są coraz szczelniejsze domy i lokale – okna oraz drzwi nie przepuszczają tyle powietrza co dawniej. W pomieszczeniach gromadzą się różne gazy, wzrasta wilgotność, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Zamykane garaże również są niebezpieczne ze względu na małą powierzchnię, która szybko może zapełnić się spalinami, tak bardzo groźnymi dla życia. Niestety zdarzają się przypadki takich zatruć ze skutkami śmiertelnymi.

A jakie są objawy syndromu? Spadek koncentracji, bóle i zawroty głowy, przemęczenie. Może jednak dojść nawet do utrudnionego oddychania, a także mdłości i omdleń. Objawy te mijają, gdy tylko opuścimy źle wentylowany budynek. Najczęściej syndrom ten występuje w miejscu pracy – biurowcach, halach, gdzie jest źle przeprowadzona wentylacja. Nie czekaj na pogorszenie zdrowia – zgłoś to odpowiedniej osobie.
Zadbaj też o dobrą wentylację w domu. Pleśnie i grzyby mają zły wpływ na nasze zdrowie, wilgoć wpływa także na stan techniczny naszego domu. Pogorszenie izolacji, pęknięcia, korozja tynków i ścian, a do tego nieestetyczny wygląd. To wszystko wynik złej wentylacji pomieszczeń. Tak samo jak zbyt bardzo wysuszone powietrze zimą. Suche powietrze wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Wysusza skórę, nos, oczy. Powoduje problemy z układem oddechowym. Może nawet przyczyniać się do rozwoju alergii (unoszenie się kurzu, roztoczy). Osoby chorujące na astmę szczególnie powinny dbać o prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Niestety otwieranie okien nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Otwierając okno:

  • wpuszczamy powietrze z zewnątrz nie zawsze dobrej jakości – zwłaszcza gdy mieszkamy w miastach lub przy ruchliwych ulicach,
  • wpuszczamy zbyt dużą ilość powietrza, przez co zwłaszcza w zimie powodujemy spore straty ciepła, a to przekłada się na nasz portfel.

Rozwiązaniem jest odpowiednia wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.