Coraz częściej systemy klimatyzacji domowej i przemysłowej nie tylko służą chłodzenia i ogrzewania wnętrz, ale też dbają o jakość panującego w nich powietrza. Żeby jednak działały bez zarzutu, należy o nie dbać. Jednym z najważniejszych zabiegów jest regularne czyszczenie klimatyzacji. Jak się ono odbywa? Czy warto powierzyć to zadanie specjalistom?

Czyszczenie klimatyzacji – dlaczego jest istotne?

Klimatyzatory domowe i przemysłowe to coraz częściej montowane urządzenia. Zapewniają optymalny komfort cieplny nie tylko latem, ale też zimą. Służą bowiem zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Wpływają też na jakość powietrza i choć są niemal bezobsługowe, wymagają pewnej ingerencji. Jakiej? Trzeba je systematycznie czyścić. Dlaczego?

Regularne czyszczenie klimatyzacji zapobiega przede wszystkim rozwojowi grzybów i pleśni. Wilgoć gromadząca się w systemie tworzy bowiem idealne środowisko do namnażania się szkodliwych drobnoustrojów. Wpływają one negatywnie nie tylko na kondycję budynku, ale również zdrowie przebywających w nim osób. Udowodniono, że użytkowanie zagrzybionych pomieszczeń może być przyczyną m.in.:

  • nawracających infekcji i alergii,
  • chorób układu oddechowego,
  • bólu głowy, mięśni i stawów,
  • bezsenności,
  • złego samopoczucia, zmęczenia i rozdrażnienia,
  • zaburzonej koncentracji,
  • depresji,
  • obniżenia odporności,
  • choroby nowotworowej,
  • niepłodność.

Zalegająca w klimatyzatorze pleśń może również negatywnie wpływać na sprawność urządzenia. Sprawia, że koszty jego eksploatacji szybują – sprzęt pobiera bowiem więcej energii elektrycznej. Pracuje też głośniej, co obniża komfort przebywania w pomieszczeniach. Bywa też przyczyną kosztownych awarii. Dlatego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne i nie należy z niego rezygnować. Jak się ono odbywa?

Jak odbywa się czyszczenie klimatyzacji?

Czyszczenie klimatyzacji najlepiej powierzyć specjalistom. Nie tylko oczyszczą oni filtry, co jest stosunkowo proste (polega na odkurzeniu lub umyciu podzespołów ciepłą wodą), ale również zajmą się wewnętrzną częścią klimatyzatora, z czym trudniej uporać się samodzielnie. Poszczególne komponenty – skraplacz, lamele, parownik – zostaną też zdezynfekowane, dzięki czemu zarodniki grzybów i pleśni będą mieć gorsze warunki do rozwoju.

W niektórych przypadkach czyszczenie klimatyzacji może też obejmować zabieg odgrzybiania. Najczęściej przeprowadza się je przy wykorzystaniu jednego z poniższych sposobów:

  • ozonowania,
  • metody piankowej,
  • metody ultradźwiękowej.

Każda z metod wyróżnia się wysoką skutecznością w usuwaniu drobnoustrojów chorobotwórczych i dezynfekowaniu podzespołów. W ich ramach wykorzystuje się bowiem specjalne substancje – ozon, środki grzybobójcze, płyny dezynfekujące – które świetnie radzą sobie z pleśnią zalegającą w urządzeniu i całym systemie.

Profesjonalne czyszczenie klimatyzacji powinno też obejmować przegląd elementów elektrycznych i obudowy urządzenia. Specjaliści sprawdzą również szczelność układu chłodzenia, a w razie potrzeby wymienią filtry i czynnik chłodzący. Przeprowadzą także naprawę wykrytych usterek.

Regularne czyszczenie klimatyzacji nie tylko sprawia, że użytkownicy mogą oddychać powietrzem wolnym od zarodników grzybów i pleśni, ale również korzystnie wpływa na sprawność i wydajność systemu. Jeżeli chcesz mieć gwarancję efektu, zleć to zadanie specjalistom. Nie tylko wyczyszczą oni klimatyzację, ale również przeprowadzą inne czynności, m.in. sprawdzą szczelność układu i dokonają przeglądu instalacji.