Większość osób kojarzy klimatyzację z funkcją chłodzenia, która znakomicie sprawdza się w trakcie upałów. Warto jednak pamiętać o tym, iż nowoczesne urządzenia są niezwykle wszechstronne i mogą oferować również opcję grzania. Jest to zatem świetny sposób jeśli zależy nam na korzystaniu ze sprzętu przez cały rok. Funkcja grzewcza przyda się w wielu sytuacjach, m.in. w momencie, gdy nie chcemy jeszcze korzystać z centralnego ogrzewania, ale zależy nam na lekkim podwyższeniu temperatury. Czym wyróżnia się taka klimatyzacja do domu?

Najważniejsze informacje na temat klimatyzatorów z funkcją grzania

Sezon grzewczy w blokach nierzadko zaczyna się na tyle późno, że przez okres kilku tygodni odczuwamy nieprzyjemny chłód w mieszkaniu, zwłaszcza wieczorami. Obecność klimatyzatora docenimy również wiosną, gdy nie korzystamy z głównego ogrzewania, jednak nadal zdarzają się zimne noce. Nowoczesne modele wyróżniają się uniwersalnym charakterem. Warto pamiętać, że nie stanowią one głównego źródła ciepła, tylko pełnią funkcję uzupełniającą. Na uwagę zasługuje także ich cicha praca, możliwość szybkiego uruchomienia oraz niezawodność. Oprócz tego nie ma konieczności uzupełniania paliwa, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych systemów.

Klimatyzacja do domu wyróżnia się też dobrą wydajnością, jednak spada ona wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Modele ze średniej półki działają najlepiej w momencie, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie 0, maksymalnie -5 stopni Celsjusza. Oczywiście na rynku można bez trudu znaleźć sprzęty, która zapewniają skuteczne działanie przy dużo większych mrozach.

Klimatyzacja jako ogrzewanie – jak działa?

Najprościej rzecz ujmując, funkcja grzewcza to proces odwrotny do chłodzenia. W trakcie upałów, gdy zależy nam na obniżeniu temperatury, jednostka wewnętrzna działa jako parownik, a zewnętrzna jako skraplacz. Włączając funkcję grzania, ich role się odwracają. Takie urządzenia są wyposażone w pompę ciepła typu powietrze-powietrze, dzięki której możliwe jest odwrócenie opisanego wyżej procesu. W wersjach typu split jednostka zewnętrzna odpowiada za pobór energii cieplnej, a następnie przekazują ją do jednostki wewnętrznej odpowiedzialnej za ogrzanie pomieszczeń.

W trakcie wybierania urządzenia należy zwrócić uwagę na współczynnik SCOP/COP, który informuje o tym jaka jest zdolność do produkowania energii. Oprócz tego należy sprawdzić zakres temperatur otoczenia w przypadku grzania oraz chłodzenia. Na tej podstawie będziemy wiedzieć, w którym momencie klimatyzacja do domu pracuje najbardziej wydajnie. Ważna jest także wysoka klasa energetyczna.

Dlaczego warto zdecydować się na takie urządzenie?

Osoby decydujące się na sprzęt z funkcją grzania mogą liczyć na wiele korzyści. Na uwagę zasługują spore oszczędności, w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Wydajny wentylator jest w stanie podnieść temperaturę w pomieszczeniu bardzo szybko, a jednocześnie utrzymać ją przez wyznaczony czas. Oczywiście należy pamiętać o tym, że używanie klimatyzatora z funkcją grzania ma sens przede wszystkim w okresach przejściowych. Podczas dużych mrozów zimą nigdy nie uzyskamy takiej wydajności jak w przypadku ogrzewania gazowego czy na paliwa stałe.

Duże znaczenie ma jednak czynnik proekologiczny, bowiem używając opisywanych urządzeń nie trzeba martwić się powstawaniem szkodliwych substancji, które trafiałyby do środowiska. Co więcej ogrzane powietrze zazwyczaj przechodzi przez filtr, co przekłada się na jego lepszą jakość.