Lato. Upał. Żar leje się z nieba. A my siedzimy sobie w klimatyzowanym pomieszczeniu, oddychając świeżutkim letnim powietrzem. I pomyśleć, że za oknem taki skwar.  Ustawiłeś sobie klimatyzacje na określoną temperaturę, ale czy jesteś pewny czy na właściwą? Co powinieneś wiedzieć jako użytkownik takiej klimatyzacji?

Zaczniemy od samego początku. Montaż klimatyzatora. Urządzenie takie powinno być zainstalowane przez profesjonalnego montera, najlepiej posiadającego certyfikat F-GAZ. Wtedy możemy liczyć na gwarancję. Klimatyzator powinien być też poddany przeglądom 2 razy do roku, przed i po sezonie, chyba że gwarancja wymaga innej częstotliwości. Ważna jest wymiana, ewentualnie czyszczenie filtrów, żebyśmy mogli się cieszyć czystym powietrzem. Oprócz tego, że robi to serwis przy przeglądzie, możemy sami czyścić raz w miesiącu wodą z mydłem.

Jako szczęśliwi użytkownicy klimatyzacji powinniśmy się trzymać pewnych zasad. Ważna jest temperatura. Gdy za oknem jest ponad 30 stopni, to przyjemnie jest siedzieć w pomieszczeniu gdzie panuje 21 stopni. Jednakże jest to temperatura niewłaściwa, a nawet niebezpieczna dla zdrowia. Klimatyzacja powinna nam chłodzić pomieszczenie do temperatury 4-5 stopni mniejszej od temperatury powietrza zewnętrznego. Jest to granica, gdy nie doznamy szoku termicznego wychodząc na zewnątrz. Przy używaniu klimatyzacji pamiętajmy też o wywietrzaniu pomieszczenia, by dostarczyć świeżego powietrza.

Klimatyzacja to spora wygoda, warto więc dbać o nią i używać jej właściwie, a będzie nam służyć latami, czy to w lecie czy zimą.