Klimatyzacja – może ogrzewać i nawilżać w zimie, lub chłodzić i osuszać latem. Jej dodatkowe funkcje zależą od tego, jaki rodzaj klimatyzatora wybierzemy.
A jak się go dobiera?
Przede wszystkim ważny jest rodzaj pomieszczenia w jakim ma się znajdować klimatyzator – inny będzie potrzebny do sypialni, a inny do restauracji. Istotne są też wielkość i kubatura. Moc klimatyzatora zależna jest od wielkości powierzchni na której ma funkcjonować. Na dobór odpowiedniego urządzenia wpływa także rodzaj i grubość izolacji budynku, a także wielkość okien i ich orientacja – ważne jest, czy pomieszczenie ma dostęp do światła dziennego od strony południowej czy od północnej. Kolejnym czynnikiem jest ilość osób przebywających w pomieszczeniu oraz ilość ciepła oddawana przez urządzania pracujące.
Na podstawie wszystkich potrzebnych danych dobiera się moc klimatyzatora tak, by był w stanie sprawnie działać. Uwzględniane są też osobiste preferencje klienta. Jeśli chciałby on uzdatniać powietrze np. witaminą C lub też chciałby żeby klimatyzator wytwarzał strefę jonizacji, projektant dobiera mu urządzenie wedle jego zamówienia. Dobór nigdy nie jest zadaniem łatwym. Opiera się głównie na kompromisie pomiędzy wymaganiami technicznymi, oczekiwaniami klienta oraz możliwościami architektonicznymi i finansowymi.
Rynek oferuje nam ogromny wybór urządzeń o różnej mocy, kolorystyce i funkcjach. By właściwie dobrać urządzenie najlepiej skorzystać z porady specjalistów, którzy korzystając ze swojego doświadczenia pomogą Państwu w doborze. By dobrać najodpowiedniejsze urządzenie i przygotować się do rozmowy ze specjalistą należy przygotować pewne niezbędne informacje, które będą mogły być pomocne.
O co może zapytać specjalista? Jakie informacje warto przygotować?
Przede wszystkim:
- rodzaj pomieszczenia lub budynku czy jest to dom, pokój, biuro, sklep itd. oraz o jego przeznaczenie: mieszkalne, miejsce pracy, produkcji itd. Czy będzie to sypialnia, pokój biurowy (komputerowy), pokój gościnny (wypoczynkowy), jadalnia czy kuchnia,
- wymiary pomieszczenia m.in. długość jego ścian zewnętrznych lub wewnętrznych, szerokość i wysokość czyli po prostu należy znać powierzchnię w m2,
istniejące okna występujące w pomieszczeniu, ich powierzchnia, orientacja, - czy budynek jest wyposażony w żaluzje, jeśli tak to warto znać rodzaj zamontowanych żaluzji – czy są wewnętrzne, czy zewnętrzne,
- jak jest izolacja termiczna w podłodze i stropie nad pomieszczeniem i nad sufitem,
- gdzie jest usytuowane pomieszczenie: na parterze, piętrze, czy na poddaszu, czy od strony północnej, południowej,
- czy znajduje się w specyficznym sąsiedztwie (co znajduje się obok, pod lub nad nim) pomieszczeń klimatyzowanych,
- rodzaj i liczba punktów świetlnych, które są źródłami ciepła, zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu (np. komputera, lodówki lub telewizora),
- liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu, oraz to czy w nim odpoczywają, czy wykonują jakąś pracę, ponieważ większej mocy będziemy potrzebować np. w domowej siłowni, a mniejszej – w sypialni.
Na koniec warto określić funkcję klimatyzatora czy interesuje nas tylko chłodzenie czy chłodzenie oraz ogrzewanie, a także czy oczekujemy jakiś udogodnień technicznych funkcji jonizowania powietrza, oczyszczania, obsługi bezprzewodowej, za pomocą pilota lub smartfona.
Nasza firma zwykle przedstawia kilka rozwiązań w proponowanym budżecie. Zapraszamy do kontaktu.