Od początków klimatyzacji do obecnych czasów minął już ponad wiek. Przez ten czas powstawało mnóstwo urządzeń klimatyzacyjnych, różniących się funkcją, instalacją, przeznaczeniem. Jaka klimatyzacja pasuje do sypialni, a jaka do biura handlowego?

Instalacja

Zacznijmy od podziału na jednostki zewnętrzne i wewnętrzne. Jak sama nazwa wskazuje jedne umieszcza się poza klimatyzowanym pomieszczeniem, a drugą wewnątrz niego. W jakim celu? Klimatyzatory podzielono na 2 jednostki po to, by wyciszyć pracę instalacji (głośniejsza jednostka jest na zewnątrz). Jest to tzw. split. Połączone są one przewodami freonowymi. Stosuje się je do schłodzenia jednego pomieszczenia (sypialni, biura).

Instalacja multisplit to połączenie kilku jednostek wewnętrznych z jedną zewnętrzną. Stosuje się ją gdy klimatyzowanych jest parę pomieszczeń. 

Istnieje także system VRF (Variable Refrigerant Flow), czyli instalacja ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego. System taki obsługuje nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych, regulując ich prace tak, by utrzymywać odpowiednie wartości w konkretnych pomieszczeniach (np. inne w serwerowni inne w biurze handlowym). System ten może być rozległy (nawet do 1000 m instalacji freonowej), dzięki czemu ma zastosowanie w hotelach czy biurowcach.

Typ montażu

Możemy podzielić klimatyzatory również pod względem montażu. 

Jednostka ścienna

Jednostki ścienne montuje się na ścianie. Charakteryzują się cichą pracą. Mogą również być elementem wystroju wnętrz.

Jednostka podsufitowa

Jednostki podsufitowe montowane bezpośrednio do stropów. Stosuje się je w pomieszczeniach o dużym zapotrzebowaniu na przepływ powietrza (sale konferencyjne czy restauracyjne).

Jednostka kasetonowa

Jednostka kasetonowa montowana jest w konstrukcji podwieszanego sufitu. Powietrze rozchodzi się wzdłuż sufitu, a następnie opada na dół pomieszczenia. Często stosowane w sklepach, punktach usługowych czy w mieszkaniach.

Jednostka kanałowa

Jednostka kanałowa jest stworzona do dużych pomieszczeń, lub gdy powietrze ma być dostarczane do kilku pomieszczeń naraz. Idealne do restauracji czy sal wykładowych. Charakteryzuje się cichą pracą. Montuje się je w konstrukcji stropowej, natomiast nawiewy rozprowadza kanałami po konstrukcji sufitu podwieszanego. Nawiewy można zamontować w dowolnym miejscu.

Jednostka przypodłogowa

Jednostka przypodłogowa wyglądem może przypominać tradycyjny grzejnik, aczkolwiek można wybrać też bardziej nowoczesny design. Może posiadać nawiew w 3 kierunkach. 

Tryb pracy

Urządzenia mają różny tryb pracy, w zależności jakie potrzeby ma instalujący. Urządzenie takie może:

  • chłodzić,
  • chłodzić i grzać,
  • pracować w pełnym systemie klimatyzacji, tj. chłodzić, grzać, nawilżać oraz osuszać.

Urządzenie może również uzdatniać powietrze dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów.