Klimatyzacja to instalacja poprawiająca komfort w budynku. Schładza dom czy biuro, może go także dogrzewać zimą. Istnieje pogląd, że klimatyzacja jest droga pod względem poboru prądu. Czy tak jest naprawdę? Dlaczego więc jest zakładana do energooszczędnych domów?

Klimatyzacja to wydatek od 2000 zł w górę. Im lepsze urządzenie lub im większą moc urządzenia potrzebujemy do naszego pomieszczenia tym cena może wzrosnąć. A jak jest z jego eksploatacją? Ile kosztuje utrzymanie? Przyjrzyjmy się na tematowi poboru mocy przez klimatyzator pokojowy split, o mocy chłodzenia 2,5 kW.
Moc chłodzenia nie należy mylić z poborem mocy, gdyż jest on średnio 3 razy niższy, tj. w naszym przypadku wynosi ok. 0,8 kW na godzinę. 1 kW kosztuje obecnie w Polsce średnio 0,58 groszy. Zatem ile kosztuje godzina pracy klimatyzatora?

0,8 kW x 0,58 gr/kW = 0,46 gr

Z obliczeń wynika, że godzina pracy klimatyzatora wynosi około 46 groszy. Tyle kosztuje luksus przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. 

Tak naprawdę klimatyzatory mają najczęściej klasę energetyczną od A+ do nawet A+++, czyli najwyższą możliwą klasę. Są energooszczędne, a producenci dążą do jeszcze lepszych rozwiązań. Wprowadzają tryby oszczędzania energii, czujniki które kontrolują czy ktoś jest w pomieszczeniu, dostosowanie do warunków przez nas określonych.

Klimatyzatory wbrew pozorom nie “pożerają” prądu. Wiadomo, że nie pobierają 40 W tak jak wentylatory stojące, jednakże pamiętajmy, że one nie schładzają nam pomieszczenia, a tylko powodują ruch powietrza. Jest to dalej tak samo gorące powietrze, co odczuć można w chwili wyłączenia wentylatora. Tylko klimatyzator może schłodzić pomieszczenie. Dodatkowo w zimie urządzenie może nam pomieszczenie dogrzać do odpowiedniej temperatury. Wentylator nie ma takiej możliwości.