Gdy zima zbliża się wielkimi krokami, warto zadbać o odpowiednie ogrzewanie, by służyło nie tylko naszemu komfortowi cieplnemu, ale także i zdrowiu.

Ogrzewanie tradycyjne

Tradycyjnie większość domów w Polsce ogrzewana jest za pomocą nieodnawialnych źródeł energii, np. węgla. Jest to jeden z tańszych sposobów ogrzewania, jednak jest on szkodliwy dla środowiska, a co ważniejsze dla nas. Miasta w Polsce są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych pod względem powietrza w Europie. Powodem tego jest m.in. używanie pieców węglowych. Problem sięga całego kraju. Rocznie według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu schorzeń wynikłych z zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce ok. 45. tys. osób. Astma, przewlekłe zapalania dróg oddechowych, nowotwory to tylko niektóre z chorób. W unoszącym się smogu znajduje się substancja o nazwie benzo(a)piren. Jest on rakotwórczy i groźny dla zdrowia, a nawet życia. A to tylko jedna z substancji.

Co więc możemy zrobić dla naszego dobra, a jak nie naszego to naszych dzieci? Wybrać alternatywę dla węgla. Zwłaszcza, że niedługo w budownictwie nie będzie już zastosowania dla starych pieców i kotłów. Unia Europejska planuje do 2050 r. być neutralna klimatycznie, czyli wytwarzać tyle zanieczyszczeń ile jest w stanie zredukować. Polska ma na to mieć więcej czasu, ze względu na obecny stan gospodarki, jednakże docelowo również ma być neutralna.

Alternatywy

Za pomocą urządzenia zwanego rekuperatorem możemy ogrzać budynek. Wentylacja pobiera powietrze z zewnątrz, po czym ogrzewa je powietrzem pobieranym z wewnątrz pomieszczenia i wdmuchuje oczyszczone i ogrzane powietrze. Jest to dobre i niedrogie rozwiązanie, które najlepiej wybrać na etapie budowy budynku. Dodatkowo oprócz ciepła dzięki rekuperacji zyskujemy czyste, zdrowe powietrze.

Popularne stają się także pompy ciepła. Wykorzystują one energię z zewnątrz – powietrza, wody lub ziemi. Pobrana energia sprawia, że pompa ciepła z pomocą sprężarki, ogrzewa cały budynek, a także wodę użytkową. Jedyny koszt użytkowy to prąd elektryczny, który pobiera pompa do działania, jest to jednak koszt relatywnie niski.

Do dogrzewania pomieszczeń może także służyć system klimatyzacji. Nowoczesne klimatyzatory mają funkcję grzania.

Popularne w Polsce jest także ogrzewanie gazowe, jednak w tym wypadku jesteśmy uzależnieni od dostaw gazu, którego cena też jest niezależnie regulowana. Ponadto gaz jest źródłem nieodnawialnym, więc w przyszłości również będzie niedostępny.

Kolektory słoneczne też są pewnym rozwiązaniem, lecz drogim i nie zawsze spełniającym całkowicie swoje zadanie – w dni pochmurne i z małą ilością światła (zima) nie jest to wystarczające źródło energii.

Warto zadbać o właściwe ogrzewanie, które daje nam nie tylko oszczędności, ale i zdrowie. Jeśli później to “odchorujemy” to rachunek za tanie ogrzewanie będzie dużo większy niż tylko koszty eksploatacji.