Gdy przychodzą pierwsze przymrozki zaczynamy ogrzewać budynki. Poniżej parę informacji, które warto wiedzieć.

Co to jest komfort cieplny?

Komfort cieplny to nic innego jak sytuacja, w której temperatura jest dla nas optymalna, tzn. nie odczuwamy ciepła ani zimna. Dla każdego komfort cieplny jest inny, zimniej jest zwykle kobietom i osobom starszym. To jaką temperaturę preferujemy zależy od wielu czynników, takich jak płeć, wiek, stan zdrowia, ubranie, pora roku, aktywność, oświetlenie itp. W momencie gdy skóra człowieka osiąga temperaturę 33°C zaczyna mu być zimno. Gdy ta temperatura przekracza 37°C zaczyna się pocić. To są granice komfortu cieplnego. Jesień i zima to szczególny czas, gdy nasz komfort cieplny jest często zakłócany.

Czym nagrzewa się pomieszczenie?

Na to jaka jest temperatura w pomieszczeniu ma wpływ parę istotnych czynników. Pierwszym jest położenie pomieszczenia, to na jaką stronę wychodzą okna. Do okien na północną stronę dociera najmniej promieni słonecznych, na stronę południową zaś najwięcej. Jest to istotne, ponieważ promienie słoneczne ogrzewają pomieszczenie, co dosłownie czuć, jeśli staniemy na chwilę w słońcu wpadającym przez okno. Oczywiście im większe okno tym więcej słońca „wpada” do pomieszczenia.

Kolejnym czynnikiem są urządzenia. Oddają one ciepło do powietrza. Im więcej tych urządzeń, tym więcej go emitują. Człowiek także oddaje ciepło do otoczenia. W końcu temperatura naszego ciała to ok. 36,6°C, zwykle jest ona wyższa niż otoczenia. Im więcej ludzi w pomieszczeniu tym temperatura wzrasta. Ściany również trzymają i oddają ciepło.

Jak zmniejszyć straty ciepła?

Ograniczając straty ciepła w budynkach zmniejszamy zapotrzebowanie na ogrzewanie, a co za tym idzie koszty. Warto zadbać o dobrą izolację budynku. Na etapie budowy domu wybieramy takie materiały, który mają wysoki czynnik izolacji. Okna i drzwi również powinny cechować się małymi stratami powietrza. Wymianę powietrza zapewnia nam wentylacja, w najgorszym wypadku grawitacyjna (działająca niestety tylko w ściśle określonych warunkach), w najlepszym mechaniczna. W ten sposób regulujemy przepływ powietrza.

W istniejących już budynkach w miarę możliwości można zadbać o wymianę okien i drzwi, a także wykonanie nowej izolacji na budynku. Gdy ta opcja jest niemożliwa warto wykorzystać każde działanie na rzecz powstrzymania strat ciepła – uszczelnienie istniejących okien i drzwi. Zimą niektórzy wietrzą pomieszczenia otwierając okna i robiąc przeciąg. Niestety możemy się przez to narazić na wysokie koszty ogrzewania. Chyba, że będziemy się trzymać zasady, że wietrzymy góra 5 minut, a na ten czas zakręcamy zawory lub wyłączamy ogrzewanie. Lepszym rozwiązaniem jest  rozszczelnienie okna na mikrowentylację (również nie na długi okres czasu) lub zamontowanie nawiewnika, natomiast najlepszy to wentylacja mechaniczna, dzięki której odzyskujemy aż 80% ciepła.