Pompa ciepła to przyszłość ogrzewania w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na tą formę ogrzewania. Jakie są zasady jej działania?

Pompa ciepła służy do ogrzewania. Czerpie ona energię z powietrza, wody lub gruntu, a nie ją wytwarza, jak to ma miejsce przy kotłach. Do jej funkcjonowania jest oczywiście potrzebna energia elektryczna, jednakże koszty tej energii nie są wysokie. Domy mogą korzystać z odnawialnych źródeł energii, jak chociażby fotowoltaika, dzięki czemu opłaty będą jeszcze niższe. Energia do działania to jedyny koszt (prócz zakupu i montażu) jaki jest związany z użytkowaniem pompy ciepła.

Pompa ciepła składa się z 4 głównych elementów. Urządzenie zewnętrzne – wymiennik pobiera energię z zewnątrz (grunt, woda, powietrze), która powoduje parowanie ciekłego czynnika chłodniczego. Parowanie może następować nawet w dwucyfrowych ujemnych temperaturach powietrza. Powstały gaz zasysany jest do sprężarki, gdzie następuje sprężenie gazu, w trakcie którego rośnie ciśnienie i temperatura. Czynnik następnie wędruje do jednostki wewnętrznej, która oddaje ciepło do ogrzewanego budynku, poprzez podłączony system grzewczy. Schłodzony czynnik ulega skropleniu i ponownie wraca do jednostki zewnętrznej. To cały obieg, który zaczyna się od początku.

Nasza firma oferuje pompy ciepła w Krakowie, a także na terenie całego kraju (wysyłka). Zapraszamy do kontaktu z działem handlowym.